Światowy Festiwal Wikliny i Plecionkarstwa to bez wątpienia największe i jedno z najważniejszych spotkań środowiska plecionkarzy i jego sympatyków na świecie. Piąty jubileuszowy festiwal odbył się w Poznaniu, na Międzynarodowych Targach Poznańskich, w stolicy nowoczesnego regionu – Wielkopolski, w której leży też Nowy Tomyśl, gospodarz poprzednich edycji.

V Światowy Festiwal Wikliny i Plecionkarstwa był prawdziwym światowym spektaklem, w którym uczestniczyło aż 50 krajów z różnych zakątków globu. To wyjątkowe wydarzenie zebrało mistrzów wikliniarstwa i plecionkarstwa z całego świata, prezentując nie tylko różnorodność technik i wzorców, ale także bogactwo kulturowe każdego z reprezentowanych regionów. Festiwal stał się niepowtarzalną platformą do dzielenia się wiedzą, tradycją i pasją, tworząc silne więzi pomiędzy ludźmi z różnych kultur poprzez sztukę i rzemiosło.

VI Międzynarodowy Konkurs Plecionkarski

Dwudniowa rywalizacja o tytuł Grand Prix Festiwalu była dla plecionkarzy z całego świata okazją nie tylko do poddania swojej pracy ocenie międzynarodowego jury, lecz przede wszystkim poznawania wzorniczych trendów, technik i materiałów plecionkarskich, stosowanych w innych szerokościach geograficznych. Wymiana doświadczeń sprzyjała odkrywaniu zupełnie nowych obszarów rzemiosła, znanego ludzkości od kilku tysięcy lat. W ten sposób powstały unikalne dzieła kultury materialnej, które śmiało można nazwać dziedzictwem kulturowym ludzkości. Mimo zmian zachodzących w innych gałęziach gospodarki, w plecionkarstwie niezmiennie liczy się przede wszystkim człowiek, a praca jego rąk jest niezastąpiona.

Konkurs składał się z dwóch części: prac wykonywanych na żywo oraz prac nadesłanych. Uczestnicy przystąpili do konkursu indywidualnie lub w dwuosobowych zespołach.

Prace wykonywane były na żywo, a międzynarodowe jury poddało je ocenie w pięciu kategoriach:

 • kosz tradycyjny,
 • galanteria,
 • tradycyjna forma ogrodowa,
 • abstrakcyjna forma dekoracyjna,
 • forma dekoracyjno-użytkowa z „papierowej wikliny”.

Natomiast prace nadesłane w dwóch kategoriach: forma użytkowa i forma dekoracyjna.

Zwieńczeniem konkursu była tradycyjnie wielka gala, podczas której w świetle kamer i błysku fleszy uroczyście ogłoszone zostały wyniki konkursu i zostały wręczone nagrody. Obecność wielu znamienitych gości, ciekawy przebieg oraz pełna życzliwości atmosfera sprawiły, że będzie to zapewne niezapomniane wydarzenie.

Wyniki konkursu mogą Państwo sprawdzić na naszej stronie festiwalowej.

Cykl wystaw

Podczas festiwalu odbył się również cykl wystaw związanych z plecionkarstwem. Zbiór ekspozycji, który obok walorów historycznych i poznawczych, dostarczył inspiracji w zakresie wykorzystania wyrobów plecionkarskich (dekoracyjnych i użytkowych) we wnętrzach mieszkań, domów i w ogrodach – to miejsce, w którym tradycja splata się z nowoczesnością.

W czasie festiwalu zaprezentowaliśmy Państwu następujące wystawy:

 • Wystawa plecionkarstwa niemieckiego regionu Lichtenfels i Muzeum Michelau – Bawaria,
 • Wystawa plecionkarstwa regionu Chimbarongo – Chile,
 • Wystawa narodowa plecionkarstwa Algierii,
 • Wystawa Stowarzyszenia Słowackich Koszykarzy, partnerzy: Instytut Dziedzictwa Słowacji, Ministerstwo Kultury Słowacji,
 • Wystawa plecionkarstwa francuskiego regionu Les Rochers (spółdzielni plecionkarskiej, szkoły i muzeum),
 • „Wiklina pięknieje” – Centrum Wikliniarstwa Rudnik nad Sanem
 • „Oblicza plecionkarstwa” – Ogólnopolskie Stowarzyszenie Plecionkarzy i Wikliniarzy w Nowym Tomyślu,
 • „Nowe pokolenia w plecionkarstwie” – wystawa szkół i ośrodków kształcących plecionkarzy,
 • „Poznaj wiklinę”, czyli wystawa prac z minionych edycji Festiwalu oraz innych prac – Muzeum  Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu,
 • „Świat jest różnorodny” – wystawa organizacji wykorzystujących plecionkarstwo w terapii zajęciowej,
 • „Korgen Lyfter” – wystawa narodowa plecionkarstwa Szwecji,
 • „Szybować z nadzieją” – Kompozycje przestrzenne Seunguk Lee/Korea Południowa oraz malarstwo Bogusława Doby/Polska,
 • „Zapleciona Ukraina” – Wystawa narodowa plecionkarstwa Ukrainy,
 • „Michał Anioł Wikliny” – wystawa twórczości Władysława Wołkowskiego
 • „Rzeźby i gniazda” – Jan Sajdak.

Kiermasz

W ramach Światowego Festiwalu odbył się również międzynarodowy kiermasz. Była to okazja nie tylko do nabycia unikatowych przedmiotów, ale także do nawiązania kontaktu z twórcami, rzemieślnikami, artystami i projektantami z całego świata.

Choć wydarzenie kręciło się wokół plecionkarstwa, obecne były tutaj również inne stoiska z rękodziełem. Ekologiczne, zaskakująco finezyjne w swojej formie oraz barwie, a przy tym funkcjonalne i praktyczne wyroby, zachwycające każdego. W każdej pracy zaklęta była szczypta emocji i osobistych przeżyć twórcy, dlatego też każdy przedmiot był jedyny w swoim rodzaju.

Wieczorki z kulturą i program artystyczny festiwalu

Wieczory z kulturą stanowiły niezapomniany element festiwalu, gdzie spotkania z różnorodnością artystyczną i tradycjami przenosiły uczestników w podróż po fascynujących dziedzinach sztuki i kultury. Każdy wieczór był okazją do odkrywania unikalnych aspektów dziedzictwa kulturowego, prezentując różnorodność tańców, muzyki, sztuki scenicznej i folkloru.

Każdy dzień festiwalu był napełniony bogactwem wydarzeń artystycznych, oferując gościom fascynujące spektakle, koncerty o różnorodnym repertuarze muzycznym oraz widowiska taneczne, co pozwoliło na odkrywanie różnych dziedzin sztuki z wielu zakątków świata.

Te wyjątkowe programy artystyczne nie tylko zachwycały swoją różnorodnością, ale także dawały niepowtarzalną szansę na osobiste zanurzenie się w bogactwie artystycznym naszego globalnego dziedzictwa.