2024
Projekt „Innowacyjny produkt z wierzb krzewiastych dla przemysłu drzewnego” – Salixduo
1 marca 2024 roku w Nowotomyskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie związane z promocją projektu pt. „Innowacyjny produkt z wierzb krzewiastych dla przemysłu drzewnego” realizowanego przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu wraz z Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Przemysłu Płyt Drewnopochodnych. Projekt jest finansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Nauka dla Społeczeństwa”. Kierownikiem projektu jest prof. dr hab. inż. Bogusława Waliszewska. Na spotkanie przybyli zaproszeni plantatorzy wikliny nie tylko z okolicy Nowego Tomyśla, ale również z okolicy Gorzowa Wielkopolskiego, Bydgoszczy, Żagania, a nawet z Podkarpacia. Obecni byli również przedstawiciele przemysłu m.in. z Firmy WIKOMA, Fabryki Konstrukcji Drewnianych, ZPHU Drew-Pack-Tradex, projektanci z Firmy Sobrima oraz wykonawcy projektu tj. przedstawiciele Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz OBR PPD z Czarnej Wody. Na spotkanie przybył również wice starosta nowotomyski oraz kierownik Muzeum Chmielarstwa i Wikliniarstwa.
Słowo wstępne o historycznym powiązaniu działalności OSPiW z UPP wygłosił p. Andrzej Pawlak. Następnie o nowym produkcie z wierzb krzewiastych, o nazwie „SALIXDUO” opowiedziała prof. Bogusława Waliszewska. O właściwościach wytworzonego produktu prelekcje wygłosili: inż. Mikołaj Sumionka z OBR PPD z Czarnej Wody oraz dr hab. inż. Tomasz Krystofiak z UPP i prof. UPP dr hab. inż. Grzegorz Cofta.
Pokaz nowego wyrobu w postaci próbek, grubych desek a nawet gotowego mebla w postaci stolika kawowego, wzbudził u wszystkich zachwyt. Salixduo jest to dobry produkt o wysokich właściwościach fizyko-mechanicznych, z możliwością szerokiego przeznaczenia i wykorzystania. Posiada niezwykle cenne cechy jak: niepowtarzalny rysunek, jest przyjemny w dotyku, może być produkowany z jednorocznych lub kilkuletnich prętów wierzbowych zarówno okorowanych jak i niekorowanych. No i jest to produkt z naturalnego drewna z rodzimych gatunków wierzby. Na uwagę zasługuje wysoka gęstość i wytrzymałość na zginanie statyczne Salixduo w porównaniu do niektórych gatunków drewna oraz tworzyw drzewnych (rycina poniżej).
Po prezentacjach wywiązała się szeroka dyskusja. Na pytania odpowiadali autorzy i wykonawcy projektu. Celem spotkania było przedstawienie możliwości wykorzystania wierzb krzewiastych do innego przeznaczenia niż koszyki, meble wiklinowe czy popularne maty. Cel ten został osiągnięty. Każdy z uczestników ma w pamięci obraz nowego wyrobu Salixduo. Ale po spotkaniu pozostało też wiele pytań bez odpowiedzi. Czy plantatorzy poszerzą areał wikliny? Czy w dobie nieopłacalności uprawy wierzb krzewiastych pozostawią plantacje? Czy SALIXDUO – jest szansą dla plantatorów na zbyt surowca? Czas wkrótce pokaże. Autorzy projektu działają w tej kwestii.