2022

Mistrzostwa Polski w Wyplataniu im. Jana Bartosiewicza

W dniach 05 – 07 sierpnia 2022 roku odbyły się Mistrzostwa Polski w Wyplataniu im. Jana Bartosiewicza w Nowym Tomyślu. Jako stowarzyszenie, mieliśmy okazję wykazać się inicjatywą i zorganizować całe mistrzostwa.

W mistrzostwach udział wzięło 79 plecionkarzy, którzy startowali w pięciu różnych kategoriach konkursu:

  • Kosz
  • Galanteria
  • Tradycyjna forma dekoracyjna
  • Abstrakcyjna forma dekoracyjna
  • Plecionki z materiałów syntetycznych i wysoko przetworzonych

W każdej kategorii jury wyłoniło 4 najlepsze prace. Autorzy tych prac będą mieli zaszczyt reprezentować Polskę na Światowym Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa, który odbędzie się 22 – 27 sierpnia 2023 roku. Dodatkowo uczestnikom przyznano szereg wyróżnień od sponsorów konkursu.

Przebieg wydarzenia

Nasze stowarzyszenie odpowiadało za sprawne przeprowadzenie wydarzenia. Prowadziliśmy biuro meldunkowe, w którym uczestnicy przeprowadzali rejestrację oraz otrzymywali zamówione wcześniej materiały.

Po meldunku odbyła się oficjalna inauguracja konkursu. Podczas inauguracji mieliśmy okazję wysłuchać wiele przemów przyjaciół naszego stowarzyszenia. Dodatkowo zapewniliśmy naszym uczestnikom poczęstunek.

Kolejnego dnia nastąpiło oficjalne otwarcia mistrzostw przez komisarza mistrzostw, naszego skarbnika Andrzeja Pawlaka. Przestawione zostało Jury konkursowe w składzie:

  • prof. Jędzej Stępniak – przewodniczący
  • Wojeciech Świątkowski
  • Maciej Pawlak
  • Zbigniew Lawera
  • Agnieszka Mąkowska

Po oficjalnym otwarciu, uczestnicy przystąpili do wykonywania prac. Na koniec drugiego dnia, odbyła się wieczorna integracja w gronie plecionkarzy i zaproszonych gości.

Ostatniego dnia mistrzostw, uczestnicy wykańczali swoje prace i wystawiali je do oceny. Po zakończeniu czasu na przygotowanie prac, uczestnicy wystawli swoje prace do oceny przez jury oraz dla publiczności. Wszystkie prace zgromadzone zostały w naszej wiacie wystawienniczej, gdzie każdy mógł podejść i obejrzeć prace z każdej strony.

Po ocenie i naradach jury, odbyła się oficjalna ceremonia zamknięcia mistrzostw polski w wyplataniu i gala wręczenia nagród. Nagrody zostały wręczane przez komisarza mistrzostw oraz przyjaciół stowarzyszenia.

Dodatkowe aktywności dla publiczności

Nasze stowarzyszenie przygotowało dla publiczności dodatkowe aktywności urozmaicające ich pobyt na naszych mistrzostwach.

Kiermasz wyrobów wikliniarskich

W trakcie trwania mistrzostw, nasze stowarzyszenie zorganizowało kiermasz, na którym sprzedawaliśmy wyroby naszych plecionkarzy. Dodatkowo również publiczność mogła skosztować regionalnych smakołyków i kiełbasek z grila.

Pokazy wyplatania

Podczas ostatniego dnia mistrzostw, nasze stowarzyszenie zorganizowało pokazy wyplatania. Publiczność wraz z członkami naszego stowarzyszenia wyplatała wiklinową kulę.

Zwycięzcy konkursu oraz wyróżnienia