2025

Konferencja „Tradycja plecionkarstwa w drodze na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO”

Współorganizator konferencji

Kurz po naszej Konferencji już opadł, ale warto podsumować jej przebieg i podkreślić najważniejsze aspekty. Wydarzenie pod hasłem „Tradycja plecionkarstwa w drodze na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO” było okazją do spotkania ekspertów, pasjonatów oraz przedstawicieli instytucji i organizacji wspierających tę wyjątkową dziedzinę rzemiosła.

Wybitni goście i prelegenci

Podczas Konferencji mieliśmy zaszczyt gościć wielu znakomitych prelegentów, którzy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem:

  1. Prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz – Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu;
  2. Prof. dr hab. inż. Bogusława Waliszewska – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu;
  3. Prof. Katarzyna Smyk – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie;
  4. Andrzej Szoszkiewicz – Prezes Stowarzyszenia LOT;
  5. Tomasz Łuczak – Narodowy Instytut Dziedzictwa w Poznaniu;
  6. Maciej Pawlak – Artysta plecionkarz, Mistrz Rzemiosła;
  7. Andrzej Pawlak – Prezes honorowy Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Plecionkarzy i Wikliniarzy;
  8. Wojciech Świątkowski – Prezes OSP;
  9. Anna Straub – Dyrektor Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem;
  10. Piotr Szafrański – Dyrektor GOK w Dobrzeniu Wielkim.

Każdy z nich wniósł istotny wkład w poziom merytoryczny i organizacyjny tego wydarzenia.

Współpraca międzyregionalna

Jednym z kluczowych tematów Konferencji było podkreślenie współpracy pomiędzy regionami o silnych tradycjach plecionkarskich. Od ponad 20 lat rozwijamy relacje z regionem Rudnika nad Sanem – efekty tej współpracy bywają różne, ale obecność na Konferencji Burmistrza Rudnika nad Sanem, pana Tadeusza Handziaka, oraz Dyrektor Centrum Wikliniarstwa, pani Anny Straub pokazuje, że relacje te mają solidne fundamenty i mogą przynieść wiele dobrego w przyszłości.

Wspólne działania dla przyszłości plecionkarstwa

Podczas Konferencji podkreśliliśmy, jak ważne jest łączenie sił w erze globalizacji, by ocalić od zapomnienia nasze dziedzictwo. Świadectwem tego było 119 podpisów uczestników Konferencji, w tym aż 43 plecionkarzy, którzy wsparli nasze dążenia do wpisania tradycji plecionkarstwa na listę UNESCO. Otrzymaliśmy także 11 pozdrowień od plecionkarzy, którzy nie mogli przybyć osobiście, ale duchowo wspierali nasze działania.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, prelegentom, partnerom i sponsorom za wsparcie i zaangażowanie. Wspólnie możemy więcej!

Z plecionkarskimi pozdrowieniami,
Andrzej Pawlak