2021

Akcja charytatywna dla rodziny plecionkarzy z Glinna

Akcja charytatywna Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Plecionkarzy i
Wikliniarzy

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Plecionkarzy i Wikliniarzy nigdy nie pozostawało obojętne na potrzeby naszego środowiska oraz jego mieszkańców. Jak być może pamiętacie, dwa lata temu naszą akcją charytatywną pod hasłem ,, Gramy dla Franka” wspomagaliśmy małego Franka z Sękowa. Dzięki życzliwości wielu osób zakończyła się ona sukcesem.

W roku bieżącym naszego wsparcia chcemy udzielić rodzinie plecionkarzy z podnowotomyskiego Glinna, której sytuacja życiowa wymaga niezwłocznego działania.

Katarzyna i Jacek przy pracy Piknik z wikliną 2004 – oplot gazonów w mieście
Katarzyna i Jacek przy pracy społecznej – Muszla Koncertowa

Oboje – Katarzyna i Jacek – wspólnie z innymi członkami Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Plecionkarzy i Wikliniarzy, od 15 lat uczestniczyli w pracach społecznych na rzecz Nowego Tomyśla jako jedynego miasta w Polsce ,,wikliną znaczonego”. W ramach dorocznych „Pikników z Wikliną”, które przeszły już do historii, brali udział w takich realizacjach jak: wyplatanie największego wiklinowego kosza na świecie, jedynej w Polsce muszli koncertowej oplecionej wikliną, Wiklinowy Deptak, wigloo, żywa altana z wikliny i innych. 

Oboje są członkami naszego Stowarzyszenia. Katarzyna przed chorobą pracowała jako plecionkarz w swojej rodzinnej firmie. Jej mąż Jacek jest z zawodu plecionkarzem i ślusarzem. Aktualnie oboje – ze względu na stan zdrowia – mają I grupę inwalidztwa. Katarzyna choruje na ZZA – obustronne uszkodzenie nerwów strzałkowych z niedowładem stóp, zespół mózgowy. Jacek na włóknienie zaotrzewnowe z obustronnym zastojem w układzie moczowym. Ich dorosły syn wyjechał, nie utrzymuje żadnych kontaktów i nie podjął opieki nad schorowanymi rodzicami.

Zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Plecionkarzy i Wikliniarzy, wypełniając swoje powinności statutowe, podjął uchwałę o udzieleniu obojgu daleko idącej pomocy i postanowił do udziału w tej charytatywnej akcji zaprosić także naszych sponsorów i osoby nam życzliwe. Zapraszamy zatem wszystkie osoby o wrażliwym sercu do wsparcia naszej inicjatywy. Wszelkie zapytania i ewentualne deklaracje pomocy prosimy kierować na adres: [email protected]

W Banku Społdzielczym otwarto subkonto, 89 9058 0000 0000 0006 6006 0011 z dopiskiem ,, Pomoc” na które można wpłacać na ten cel darowizny.

Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć prezentujących stan zastany domostwa pp. Katarzyny i Jacka oraz postępu w zakresie podjętych przez nas prac. Musimy się spieszyć, by z koniecznymi do przeprowadzenia pracami zdążyć przed zimą.

Andrzej Pawlak 
koordynator akcji charytatywnej

Postępy prac

Kolejne działania

Prace wykończeniowe w środku.

Pomoc Straży Ochotniczej OSP Bolewice z Gminy Miedzichowo przy zakrywaniu Tunelu jako pom. gospodarcze na  potrzeby magazynowe materiałów wykończeniowych.

Dzięki uprzejmości Burmistrza Trzciela, który włączył się w działanie charytatywne przy remoncie domu w Glinnie przysyłając ekipę Strażaków z OSP Chociszewo, którzy wykonali dalszą część dachu w newralgicznej części budynku, mimo wcześnie zapadających ciemności. Serdecznie im dziękujemy.

Zaczęły się prace montażowo-wykończeniowo

Kolejne etapy prac remotowo-wykończeniowych

Prace remontowe trwają

Kolejny tydzień prac 08.11.2021 – 14.11.2021

Prace 15.11.2021 – 21.11.2021

Postępy z tygodnia 22.11.2021 – 28.11.2021

Prace wykończeniowe z tygodnia 29.11.2021 – 05.12.2021

Akcja z udziałem strażaków – prace na zewnątrz – dach

Kolejny tydzień Pomocy Charytatywnej dla remontowanego Domu p. Waśkowiczów w Glinnie k. Nowego Tomyśla.

Zarząd OSPIW wypełniając swoje powinności statutowe, podjął uchwałę o udzielenia im daleko idącej pomocy, zapraszając do tego naszych sponsorów i osób nam życzliwych.

Odzew tej akcji spotkał się z wielkim odzewem, za co możemy sercem podziękować, co też czynimy.

Jako dowód, podajemy przykład wsparcia jakiego doświadczyliśmy z sąsiedniego Samorządu z Opalenicy,  gdzie dzięki uprzejmości Burmistrza Tomasz Szulca i jego decyzji by OSP z Gminy  Opalenica rozważyli  możliwość  wsparcie  tej  akcji,  a pozytywnie zareagowali   OSP  Łagwy i Urbanowa, którzy odpowiedzieli na apel udzielenia pomocy a niektórzy,  dwukrotnie wzięli udział przy remoncie dachu,  jako strategicznego zabezpieczenia,  regularnego zalewania tego remontowanego domu.

Prace ciesielskie – wymiana wiązarów szczytu remontowanego domu

Do boju o dach włączyła się również Firma Ciesielska – Dekmar Bolewice, którzy wymienią dwa przęsła zapadającego się szczytu dachu i powinna wrócić normalność, by nasi niepełnosprawni plecionkarze nie drżeli o los swojego dachu przy każdym alercie ostrzegawczym o nadchodzącej wichurze.

Kolejny etap prac 06.12.2021 – 12.12.2021

Jest nadzieja, że uda nam się pozamykać kilka etapów tak, aby Katarzyna i Jacek mogli zamieszkać w wyremontowanej części domu już na święta!

Zabezpieczenie dachu przed śniegiem

Na kolejne zaproszenie do wsparcia akcji charytatywnej w Glinnie k. Nowego Tomyśla, wsparcia udzielili młodzi strażacy z OSP Uścięcice z gminy opalenica. Do późnych godzin wieczornych pomagali zabezpieczyć dach przed opadami śniegu.

Trwa wyścig z czasem i śniegiem by zabezpieczyć do końca dach remontowanego domu – każda pomoc mile widziana!

Prace z tygodnia 13.12.2021 – 19.12.2021

Akcja strażaków OSP Uścięcice 17.12.2021

Niespodziewanie odwiedzili nas strażacy z OSP Uścięcice. Przyjechali z własnej inicjatywy, co sprawiło nam bardzo miłą niespodziankę, a przede wszystkim dostarczyło nam wiele pomocnych rąk do pracy. Ci młodzi ludzie cechują się bardzo dużą wrażliwością społeczną, za co jako Stowarzyszenie Plecionkarzy i Wikliniarzy a także organizatorzy akcji charytatywnej serdecznie dziękujemy.

Finalne zabezpieczenie dachu 19.12.2021

Prace zakończyła Firma dekarska z Bolewic DEKMAR za co serdecznie im dziękujemy w imieniu swoim i gospodarzy remontowanego Domu. Dach został wydeskowany, zabezpieczony papą. Na wiosnę planujemy położymy gont, który dzięki sponsorom został już zakupiony, a wyłożony zostanie w sprzyjających warunkach.

Prace z tygodnia 20.12.2021 – 26.12.2021

Nadal trwają prace przy remoncie. Zostały oddane dwa pokoje, łazienka i częściowo kuchnia, aby Katarzyna i Jacek mogli przeprowadzić się do tej części domu.

A po nowym roku skończymy elewacje na zewnątrz, a także docieplenie pozostałych ścian. W środku pozostały korytarze oraz prace instalacyjne.

Serdecznie w imieniu państwa Waśkowiczów dziękujemy wszystkim, którzy wsparli tę akcję charytatywną.

Postęp prac 20.01.2021

Z uwagi na to, że obecna aura uniemożliwia prowadzenia prac na zewnątrz, trwają dalsze prace wykończeniowe w środku. Planujemy prace montażowe boazerii, instalacyjne takie jak ogrzewanie i instalacja elektryczna. Zapraszamy nadal do udzielania wsparcia w tej Akcji.

Dalsze działania

Finalizacja akcji

Z początkiem 2023 roku udało się ukończyć wszystkie prace remontowe i dzięki pomocy wszystkim zaangażowanym w akcję, Katarzyna i Jacek mogą cieszyć się w pełni odnowionym domem!