W dniach 7-9 sierpnia br. grupa nowotomyskich plecionkarzy wraz z kolegami z całej Polski wyplotła „Wigloo” – formę wiklinową, która owalnym kształtem nawiązuje do igloo – konstrukcji mieszkalnych budowanych ze śnieżnych bloków.

Inicjatorem budowy wiklinowego igloo jest Stowarzyszenie Plecionkarzy i Wikliniarzy Polskich. Budowla powstała według pomysłu Andrzeja Pawlaka, który jest także jej głównym konstruktorem.Obiekt powstał w Nowotomyskim Parku Kultury i Wypoczynku. Jego wymiary to 12 m długości, 5 m wysokości i 9 m średnicy. Do budowy zużyto 5 ton białego wiklinowego kija. Całość oparta jest na metalowej konstrukcji oraz na topolowej podstawie. Ze względu na ciężar konstrukcji, przy jej postawieniu pomocni okazali się dźwigający ciężary zawodnicy z sekcji Ludowego Klubu Sportowego „Budowlani” w Nowym Tomyślu. Przy budowie Wigloo wzięli udział nie tylko plecionkarze, ale też cieśle, ślusarze, murarze oraz brukarze. Wiklinowe igloo ma być atrakcją Światowego Festiwalu Wikliny, który w Nowym Tomyślu odbędzie się podczas Jarmarku Chmielo – Wikliniarskiego. Na festiwalu mają pojawić się przedstawiciele wszystkich kontynentów.

Zdjęcia przedstawiające wigloo jak i jego budowę można znaleźć w galerii.

OBOWIĄZEK INFORMACYJNY Informujemy, że Administratorem Pani/Pana danych osobowych, pozyskanych od Pani/Pana w korespondencji mailowej jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Plecionkarzy i Wikliniarzy, ul. Tysiąclecia 3, 64-300 Nowy Tomyśl, NIP 7881887572, Regon 634622564, KRS 0000202636. Z pełną treścią Zasad przetwarzania danych, może się Pani/Pan zapoznać klikając w LINK.