Ośmielamy pochwalić się kolejnym osiągnięciem. Dotarła do nas informacja, ze Plecionkarstwo w Polsce zostało wpisane na NA KRAJOWĄ LISTĘ NIEMATERIALNEGO DZIEDZICTWA KULTUROWEGO.

Nie byliśmy sami w tym działaniu:
Dziękuje za to wszystkim plecionkarzom, którzy tak licznie poparli uczestnicząc w konsultacjach społecznych i to specjalnie przybyli do Nowego Tomyśla.
Dziękuje tym co byli u mego boku i udzielili daleko idącej pomocy jak p. Marzena Szułczyńska, Andrzej Chwaliński, Krystyna Wójcik z Centrum Wikliniarstwa w Rudniku n. Sanem
Dziękuje Korporacji Wikliniarskiej w Rudniku n. Sanem, w osobach S. Szydełko i J. Bigosa, która podjęła się przeprowadzenia w swoim regionie Konsultacji Społecznych i przekonanie nieprzekonanych co było sztuką.
Dziękuje Narodowemu Instytutowi Dziedzictwa i innym Etnografom za tłumaczenie założeń wniosku i cierpliwość co było niezbędne.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Plecionkarzy i Wikliniarzy wnioskując o wpis wypełnili swoje statutowe cele.

Niecenioną pomoc otrzymaliśmy od Mediów jak Gazety ,, Nasz Dzień po dniu” Nowy Tomyśl czy Tygodnika ,, Sztafeta” z Stalowej Woli, za nagłaśnianie tego wydarzenia
Dziękuje Instytucjom, Samorządowi Powiatu Nowego Tomyśla, Bibliotece Powiatowej i Stowarzyszeniu Twórców Ludowych za wsparcie i życzliwość.
Dziękuje wszystkim niewymienionym, moim przyjaciołom, sceptykom i mniej życzliwym, bo na rok przed Światowym Festiwalem Wikliny, takie uznanie to nie tylko prestiż ale otwiera nowy rozdział współpracy, inne spojrzenie i świadomość na dbanie o tradycje co w dobie globalizacji nie jest łatwe.
Czy Festiwal Wikliny w r. 2019. otworzy procedurę ubiegania się o wpis na światową listę? Czas pokaże…

Skan decyzji ministerstwa